Si predstavljate, da pride šef do delavca in mu postavi gornje vprašanje?
Kakšna bi bila reakcija delavca?
Kako bi vi reagirali, če bi vam vaš šef postavil takšno vprašanje?
Čisto običajno je, da si podjetja iz leta v leto postavljajo višje, ambiciozne cilje. A logika je, da lahko ambiciozne cilje dosegajo ambiciozni ljudje, kajne? Torej je povsem normalno, da imajo ambiciozni ljudje z doseganjem višjih ciljev tudi višje apetite po plačilu in bonusih.
Po raziskavah sodeč (Gallup, 2024) sta vodenje in organizacijska kultura odgovorna za 70 odstotkov motivacije in zavzetosti zaposlenih. Potem je ostalih 30 odstotkov prav gotovo povezanih z denarjem in bonusi za (ne)opravljeno delo. Namenoma sem dodal ne v oklepaju. Nič ne boli (odličnih in najbolj produktivnih sodelavcev) bolj kot dejstvo, da so določeni ljudje polno plačani ali celo nagrajeni za nedoseganje ciljev.
Če si podjetje lahko privošči, da vodje »delijo« nagrade in bonuse, si lahko prav gotovo privošči, da redno nagrajuje in povečuje plače tistim, ki največ prispevajo k rezultatom.
Ne gre? Imate kolektivno urejene plače? Potem je čas, da o tem premislite in to spremenite. Sicer boste ostali brez najbolj ambicioznih in produktivnih sodelavcev.
Vodenje v duhu socializma
v času kapitalizma
ne deluje (več)!
Zato vsi, ki ste vodje, redno razmišljajte o tem, ali so vaši najboljši sodelavci primerno plačani in ali imate do njih res spoštljiv odnos. Mogoče boste s tem svojim početjem postavili zgled še komu od sodelavcev, ki ima potencial, a se (še) ne potrudi dovolj – ker (še) nima razloga. Ali pa še vedno verjamete, da so najbolj ambiciozni sodelavci tisti, ki imajo minimalno ali povprečno plačo?
En produktiven in zaslužen teden vam želita
Branko Žunec in ekipa BMC International