Med ljudmi v poslu še vedno velja prepričanje, da je iskanje pomoči znak neumnosti ali nesposobnosti. To prepričanje prepreči ljudem, da bi poiskali potrebno podporo, informacije in dodatno znanje takrat, ko to najbolj potrebujejo in je koristno za organizacijo. Oseba, ki se boji poiskati pomoč, je zaradi tega v stresu oziroma stiski in posledično ustvarja slabše rezultate pri delu.
Ko iščeš POMOČ,
dejansko greš »PO dodatno MOČ«.
V tokratnem nasvetu z vami delim nekaj nasvetov, da boste lažje poiskali in tudi delili več moči ter postali s tem še boljša ekipa in organizacija.
1. Nihče ne ve vsega.
Ne glede na to, koliko znanja ali izkušenj imate, vedno obstajajo področja, kjer nimate vseh odgovorov. Zanimivo je, da ravno najbolj uspešni ljudje redno iščejo (po)moč in nasvete strokovnjakov.
2. Ranljivost je vir moči.
Ko smo pripravljeni priznati, da potrebujemo pomoč, odpiramo vrata novim priložnostim in učenju. Ranljivost ni znak šibkosti, ampak poguma.
3. Učite se iz izkušenj drugih.
Pomoč lahko pride v različnih oblikah, vključno z učenjem iz izkušenj drugih: branje knjig, poslušanje podcastov, udeležba na delavnicah, pogovor z ljudmi, ki so že šli skozi podobne izzive ipd. Ko se učimo iz izkušenj drugih, se lažje izognemo napakam in hitreje dosežemo svoje cilje.
4. Gradite zavezniške odnose.
Dejstvo je, da ko dobiš od drugih (po)moč, jo boš z veseljem delil z njimi, ko jo bodo sami potrebovali, drži? Tako se v ekipi in organizaciji krepijo zavezniški odnosi – da najbolj držimo skupaj in si delimo (po)moč takrat, ko vsak zase izzivom nismo kos.
Iskanje pomoči je predvsem znamenje interesa za več modrosti in moči. Omogoča nam, da rastemo, se učimo in postanemo boljši v tem, kar počnemo. Zato se naslednjič, ko potrebujete pomoč, spomnite, da greste po moč.
Čim več moči vam privoščimo
Branko Žunec in ekipa BMC International