Poznate osebe, ki bistveno preveč govorijo? Kako se počutite ob njih? Običajno niso preveč priljubljene, ker »požrejo« veliko energije, a pritegnejo veliko pozornosti.
Kaj pa osebe, ki odlično poslušajo? Na prvo žogo bi rekli, da jih je bistveno premalo, kajne?
Osebe, ki dobro poslušajo, so namreč zelo priljubljene v svojem okolju. Mogoče zaradi tega, ker sami več govorimo in nas drugi poslušajo. Smo zato mi tisti, ki preveč govorimo?
Koliko je ravno prav?
Svet je vedno bolj razdeljen in to je predvsem posledica, da se med seboj ne znamo (ali ne želimo) poslušati in se postaviti v drug drugega čevlje. Temu rečemo empatija. Ključna sestavina empatije je sposobnost poslušanja. Iskrenega poslušanja, ki vsebuje tudi očesni kontakt, kratke komentarje na slišano in tudi to, da si kaj zapišemo. S poslušanjem izražamo spoštovanje in dajemo ljudjem občutek cenjenosti – kar vsak potrebuje in si (potihoma) želi.
Ko ste vi na vrsti, da nekaj poveste, bodite iskreni, konkretni in preverite, da so vas vaši kolegi, sodelavci, partner, otroci...slišali, razumeli in bodite pozorni na to, da poveste toliko, da je ravno prav. To preverite z enostavnim vprašanjem v stilu:
»Smo se dogovorili, ali je še kaj ostalo odprtega?«
V tokratnem nasvetu tedna vam kratko in enostavno svetujem:
Poslušajte več, aktivno, zapišite si tiste ključne stvari, komentirajte, kimajte, in pokažite iskren interes za druge. Boste videli, kako se bodo izboljšali odnosi v vašem okolju (delovnem in domačem).
Uspešen delovni teden vam želi
Branko Žunec in ekipa BMCInternational